Učenička zadruga "LEPTIR"

UČENIČKA ZADRUGA "LEPTIR"

Učenička zadruga „Leptir“ osnovana je 2001. godine.
UZ „Leptir“ postala je prepoznatljiva po stiliziranim kaširanim licitarima. Licitari su dobili priznanje TZ Karlovca o statusu suvenira grada, a predstavljaju dopadljiv, ekološki i tradicijski suvenir kojeg želimo propagirati i ponuditi građanima i gostima našega grada. Osim licitara proizvodimo keramičke ukrasne i uporabne predmete te unikatni  nakit prema pretpovijesnim motivima i znamenitostima Karlovca.

Nakit je ocijenjen kao vrlo originalan  i estetski oblikovan.
Kroz aktivnosti kreativnih radionica njegujemo vez, izrađujemo lutke i uporabne predmete od drva i tkanine.
Za svoje proizvode sami izrađujemo ambalažu od eko materijala.
Sve naše aktivnosti se provode u skladu s ekološkim zakonitostima uz korištenje otpadnih i eko materijala, a pri tom posebnu pažnju posvećujemo očuvanju baštine našeg zavičaja.

Zadruga djeluje kroz sekcije:

1.  Keramičar
  2.  Cvjećari
  3.  Izrada ukrasnih predmeta
  4.  Izrada eko - ambalaže
  5.  Kreativna radionica
  6.  Izrada licitara
  7.  Izrada lutaka
  8.  Mali kuhar

Zadruga okuplja 35 članova koji se bave  aktivnostima uz stručno vođenje učitelja - voditelja sekcija. Učenici se uključuju u rad pojedinih sekcija prema afinitetima i interesima te aktivno sudjeluju u izradi različitih proizvoda koje prezentiraju na smotrama  UZ  i  prigodnim izložbama.

Članovi zadruge sudjeluju kontinuirano na županijskim smotrama, a zahvaljujući rezultatima i na državnim smotrama učeničkog zadrugarstva. To je prilika našim učenicima da budu sudionici važne manifestacije na državnoj razini, najčešće u gradovima na moru i druže se ravnopravno s učenicima cijele Hrvatske i drugih država.
Učenička zadruga djeluje i u lokalnoj zajednici kroz akcije uređenja gradskih izloga i  suradnje s drugim zadrugama. Ponosni smo na  dugogodišnju suradnju s Prirodoslovnom školom kroz Projekt „Učimo zajedno“ u okviru kojeg uspješno izmjenjujemo iskustva i znanja na području izrade ukrasnih predmeta.

Također njegujemo i suradnju s Učeničkim domom Karlovac, sudjelujemo u zajedničkim radionicama i izložbama nastalih radova.  Uz učenje ostvarujemo druženja i prijateljstva naših zadrugara te na taj način mijenjamo i stavove jednih prema drugima.

Naši proizvodi:

Kaširani licitari                                         Kartonska ambalaža

Eko kućice za ptice

Keramička lutka          Keramičko ogledalo                            Keramička ogrlica

Keramičke kutijice za nakit                       Keramički svijećnjaci za eterična ulja

Držač za salvete s motivom žabe                  Pritiskivač za papir "Žaba"

Ogrlica s motivom žabe                  Magneti s motivom žabe

Keramičke zdjele                                          Keramičke ogrlice "Idoli"

Smotre
Skup voditelja i učenika učeničkih zadruga Karlovačke i Sisačko-moslavačke županjie
Autor: Dubravka Kocanjer, 11. 12. 2017.