« Prosinac 2020 »

Srednja škola

SREDNJA ŠKOLA

Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac  nudi učenicima osmih razreda upis u primjerene posebne programe za učenike s teškoćama. Upisuje se sve više učenika koji su završili 8. razred po prilagođenom programu u redovnim školama a prema preporuci Medicine rada i Služba profesionalnog usmjeravanja. Većina učenika nije bila uključena u rehabilitacijske postupke pri redovnim školama a Centar im pruža potrebnu rehabilitaciju nužnu za kvalitetniji život i uspješno osposobljavanje. Od rehabilitacijskih postupaka provodi se logoterapija, PSP (produženi stručni postupak), praćenje psihologa i socijalnog radnika te timski pristup učenicima i roditeljima. Školovanje učenika za pomoćna zanimanja ima dugu tradiciju u našem Centru, provodi se 45 godina.

Školovanje u programima za pomoćna zanimanja uz individualizirani pristup omogućuje učenicima razvoj emocionalnih, socijalnih i kognitivnih vještina te kompetencije koje im omogućuju kvalitetno uključivanje u rad i svakodnevni život.

Učenici su obuhvaćeni izvannastavnim aktivnostima: sportska skupina, dramska skupina, učenička zadruga Leptir, taekwondo treninzi u sklopu Taekwondo kluba Karlovac.

U svrhu što bolje socijalizacije i svladavanja vještina i samostalnosti za svakodnevni život učenici SŠ su uključeni u brojne aktivnosti kroz izvanučioničku nastavu (izleti, terenska nastava, posjete izložbama, kazališnim i kino predstavama i dr.).

Centar ima odobrenje za izvođenje većeg broja programa kroz trogodišnje osposobljavanje za pomoćna zanimanja i stjecanje niže stručne spreme:

POMOĆNI KUHAR I SLASTIČAR (TES)
POMOĆNI KONOBAR (TES)
POMOĆNI AUTOLIMAR (TES)
POMOĆNI LIMAR (TES)
POMOĆNI SOBOSLIKAR I LIČILAC (TES)
POMOĆNI POLAGAČ KERAMIČKIH PLOČICA (TES)
POMOĆNI KNJIGOVEŽA (TES)
POMOĆNI STOLAR (TES)
POMOĆNI PARKETAR (TES)
POMOĆNI PEKAR (TES)
POMOĆNI CVJEĆAR (TES)

Općeobrazovni i stručno teorijski predmeti predaju se u Centru, a stručna praksa kod privatnih poslodavaca i javnim ustanovama Grada te time stječu pristup otvorenom tržištu rada. Prema Zakonu o strukovnom obrazovanju sklapa se ugovor s poslodavcem kojim se utvrđuju obveze i dužnosti polaznika i poslodavca. Učenici su dužni na kraju školovanja izraditi završni rad u pismenom i praktičnom obliku i braniti ga pred Povjerenstvom. Praćenje učenika na praksi provodi profesor tehnologije zanimanja koji usko surađuje s mentorom na praksi i pomaže pri prilagodbi radne okoline i radnog mjesta te senzibilizira radnu sredinu.