8. mobilnost
Autor: Dubravka Kocanjer, 18. 1. 2020.

Osma mobilnost u okviru Erasmus + projekta “Inkluzija 21. stoljeća traži nova znanja“ održana  je od 02. do 13. rujna u Oxfordu, u Ujedinjenom Kraljevstvu, u organizaciji Oxford International Study Centre. Na mobilnosti  su sudjelovale s.s. socijalni radnik Marija Luketić i Dubravka Kocanjer, profesor defektolog.
Tečaj pod nazivom „Programmes for teachers of students with Special Educational Needs (SEND)“ ponudio nam je dodatne edukacije namijenjene stručnjacima koji rade s učenicima s teškoćama u razvoju (20 sati), a strukturiran je prema potrebama polaznika s obzirom na vrstu i stupanj teškoća koje su područje interesa. Istovremeno ovaj tečaj uključio je i intenzivni napredni tečaj  engleskog jezika (40 sati).

Teme koje smo obradili:
1. obrazovni sustav od najranijih godina do završetka obrazovanja,
2. obrazovni programi,
3. programi terapije,
4. potpora i razvoj komunikacijskih strategija između učitelja i djece s TUR (PECS, MAKATON),
5. kako se nositi sa ispadima polaznika (tantrum , agresija, bijes),
6. načini ocjenjivanja i potpore,
9. metode podupiranja djetetove obitelji,
10. suradnja s roditeljima učenika,
11. posjet školi za učenike s TUR.

Na tečaju smo imali prilike učiti od svjetski poznatog stručnjaka iz područja obrazovanja Dr Glenis Hart, a iskusna  praktičarka Gail Yeats upoznala nas je sa programima i metodama rada koji se primjenjuju u radu s učenicima s TUR u UK (NUMICON, TEACCH, PECS, MAKATON, SCERTS® Model, Intensive Interaction, The Zones of Regulation®).
Posjetile smo suvremenu školu za učenike s TUR u Oxfordu, Mabel Prichard School izgrađenu 2010.g..